Google Örümcekleri

Google Örümcekleri
Google Örümcekleri 

Daha önce sizlerle arama motoru böceklerinin nasıl çalıştığından bahsetmiştim. Google örümcekleride diğer arama motoru böcekleri ile aynı mantıkla fakat farklı değer yargılarını kullanarak işlem yapar. Türkiye üzerinden yapılan aramaların yüzdelik dilim içerisinde 90 gibi büyük bir pay alan Google , seo çalışmalarının temelinde yer alır.   Bu sebeple Google Örümcekleri , Google Böcekleri , Google Botları  terimlerini sıkça duyacaksınız.

Google Örümcekleri
Google Örümcekleri

  • Deepcrawl - Google İndexleme Botu 

Deepcrawl botunun temel görevi koca internet deryasında gezinerek indexlenecek yeni,eski yada güncel sayfaları aramaktır. İndexleme mantığını daha önce sizler ile indexleme nedir konusunda paylaşmıştım. 

Deepcrawl sitenize normal bir internet kullanıcısı gibi girer . Deepcrawl örümceği sitenizin Url adresine giriş yaptıktan sonra tüm url lerinizi sırasıyla tarar. Kendisi için oldukça kolay ve kısa sürede bitirebileceği bu tarama işleminden sonra Robot.txt içerisine bir göz atarak sitenizde bulunan sayfaların hangilerinin tüm kullanıcılara açık olduğunu tespit eder. Sadece size yada özel kullanıcılara açık olan sayfaları robot.txt klosöründen farkederek indexlemez. Ardından Sitemap içerisinde dolaşarak sitenizin tüm içeriğini görür son olarak ise etiketlerinizi algılayarak yüzlerce kriteri göz önüne alıp sitenizin indexleme işlemini bitirir. Deepcrawl özgün ve güncel siteleri daha sık ziyaret ederek indexlenmesini hızlandırır. Deepcrawl ile iyi geçinerek sayfanızın Google tarafından hızlı indexlenmesini >>  sağlayabilirsiniz. 

  • FreshBot -  Google İndexleme Botu 

Freshbot , Deepcrawl'a oranla daha az siteyi ziyaret eder . Özellikle çok sık güncellenen ve her an aktif olması gereken haber siteleri gibi tasarımları ziyaret ederek , siteler gibi arama motorlarını da güncel tutar. Bu sebeple haber sitelerine düşen bir haber dakikalar içerinde Google tarafından indexlenir. Sitenizi Fresbot gelmesi için sürekli güncel ve özgün tutmanız gerekmektedir. Sürekli güncel ve özgün içeriğe sahip siteler Deepcrawl tarafından , Freshbot'a bildirilir ve artık anlık olarak indexlenebilir hale gelir. 

  • Adsense - Google Reklam Botu 

Adsense botları sitelerde yer alan reklamları kullancılara  ulaştırırken sitenizin içeriğini ve kullanıcıların aramalarını göz önünde bulundurur.Bu bileşenler ile kullanıcıya en uygunr eklam içeriğini sunmayı amaçlar.


Makaleyi Paylaş :
 

Yorum Gönder

 
Hakkında : kredi kartı borcu taksitlendirme
Copyright © 2012 - 2013. Blogger Dersleri - All Rights Reserved | Proudly powered by Blogger