Google Filtre Nedir ?

Google Filtre Nedir ?
Google Filtre Nedir ?

Sandbox ve Filtre uygulamaları, Google'ın haksızlıkları önlemek için ortaya attığı ve aktif olarak kullanılan gelişmiş bir filtre cezalandırma sistemidir. Algoritma tarafından otomatik olarak yönetilir. Arama motorlarından gelen trafiğin azalması yada dalgalanması durumunda Google Dalgalanması yaşanan günler içerisinde değilseniz,  kendinize sormanız gereken Sandbox ve Filtre ye yakalanmış olabilir miyim? sorusudur.

Öncelikle belirtmeliyim ki filtre yada sandboxa bağlı ziyaretçi düşüşlerini, Google dalgalanması ve dalgalanma ardından gelen ziyaretçi trafiği ile karıştırmamanız gerekir. Google dalgalanması sadece güncelleme olduğu zamanlarda yaşanır. Google dalgalanması da nedir diyorsanız şöyle buyurun: Google Dalgalanması Nedir ? >> 

Google filtreleme, sitelere farklı nedenler ile uygulanan bir cezadır. Filtreye yakalandığınız taktirde   Google arama motorlarında  sayfalarınız algoritma tarafından geri sıralara itilir. Bu sebeple ziyaretçi sayısında ciddi bir düşüş yaşarsınız.

Google Filtresine Neden Yakalanıyorum : Aşırı seo çalışmaları filtreye yakalanmanın en bilindik nedenidir. Fazlaca meta tag kullanmak , aşırı etiket kullanımı , sürekli belirli kelimelerden backlink sağlamak sizin filtre yakalanmanıza neden olur. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki filtreye yakalananların bir çoğu yeni sitelerdir ve ziyaretçi elde etmek için her yere link atmaları ve belli kelimelerde aşırı backlink sağlama çalışmaları bu cezayı almalarına neden olur. Google sizi sahtekar ve spamcı bir site olarak incelemeye alır ve aramalarda geri sayfalara iter. Bu takip süreci boyunca yaptığınız hataları tekrarlarsanız daha büyük ve geri dönüşü oldukça zor olan bir sandbox sürecine girersiniz. Sandbox Nedir >> 

Filtreye yakalandığınızı tespit edecek bir yöntem bulunmuyor. Google filtreye yakalandığınız fark etmenin tek yolu, aramalardan gelen trafiğin düşüşüne paralel olarak arama sıralamaların da arka sıralara gidişinizi belirlemektir. Sıralamaların çoğunda düşüş yaşamanız filtrenin en önemli göstergesidir. Filtreye yakalandığından şüphe edenler arama sıralarını sürekli kontrol ederek ciddi düşüşler gözlemlerler ise durumdan emin olabilir.
Google Filtre Nedir ?
Google Filtre Nedir ? 

En sıkıntılı durum ise yeni sitelerde yaşanır. Yeni index almaya başlayan siteler Google botlarının takibi altındadır bu sebeple sık sık filtreye yakalanma sorunu yaşarlar. İşin kötü yanı zaten yeni olmaları sebebiyle aramalarda belirli sıraları yoktur, arama sıralamalarından kontrol yapamayacakları için filtreye yakalandıklarında bu durumu fark edemezler.   Filtrede oldukları içinde arama sıralamaların da bir türlü yükselemezler. Google açılan her yeni siteye uzunca süre şüpheyle yaklaşır. Bu sebeple yeni blogcuların uzak durması gereken bir takım faktörler vardır.

Filtreye Yakalanmanızı Pagerank , Trustrank gibi seo değerlerinizin yüksek olması engelleyemez


Filtreye Yakalanmamak İçin Neler Yapmalıyım : Öncelikle şu yazıyı okumaya başlayın ,   Yeni Açılan Blogların Uzak Durması Gerekenler >> .  Her ne kadar yeni açılan bloglar ve siteler için yazmış olsam da eski siteler içinde geçerlidir, yeni sitelerin daha fazla hassasiyet göstermesi gerekir.

Filtreden Nasıl Kurtulabilirim : Hatalarınızı tespit etmek ile işe başlayın. Bu durumdaysanız eminim ki nedenini biliyorsunuz. Kendinize şu soruları sorun :

- Aşırı Meta Tag öğesi kullandım mı ?
- Aşırı etiketleme faaliyeti  yürüttüm mü ?
- Ziyaretçi elde edebilmek için her yere gereksizce link atıyor muyum ?
- Olması gerekenden daha fazla Backlink faaliyeti yürüttüm mü ?
- Spam içerik üretiyor muyum ?
- Çalıntı içerik barındırıyor muyum ?

Bu soruların olumsuz cevaplarını ortadan kaldırdıktan sonra filtreden tamamen kurtulmak için Google standartlarına uygun, özgün içerikli makaleler üretmelisiniz. Buradan buyurun : Kalitesiz İçerik Kavramı ve Google Standartları >> 

Son olarak şunu da hatırlatmak isterim. Önümüzde İP diye bir gerçeklik var. Google bir sitenin hangi ip üzerinden yayın yaptığını , link bırakanların ip değerini vs vs fark edebilecek donanıma sahip. Bir yayını yazanın ve sağa sola linkini bırakanın aynı kişi olduğunu anlayabilecek kadar zeki bir yazılım. 

Makaleyi Paylaş :
 

Yorum Gönder

 
Hakkında : kredi kartı borcu taksitlendirme
Copyright © 2012 - 2013. Blogger Dersleri - All Rights Reserved | Proudly powered by Blogger